Alternatif seralarda kayyuma rağmen üretim durmadı

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmadan önce hayata geçirilen seralar, 3’üncü yılda da üretim yapmayı sürdürüyor.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmadan önce hayata geçirilen Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi kapsamında kurulan 33 sera 3’üncü yılında da ürün vermeyi sürdürüyor. 2015 ile 2016 yılında kent merkezinde hayata geçirilen proje, 70 ailenin geçim kaynağı olmuş durumda. Salatalık, domates, patlıcan, biber, marul, maydanoz gibi sebzeleri organik ortamda yetiştiren aileler, bu ürünleri pazarlardaki üründen daha ucuza satıyor.

SERADAN 5 AİLE GEÇİNİYOR 

Merkez İpekyolu ilçesi Selimbey Mahallesi’nde 600 metrekare üzerine kurulan serada çalışan 6 kişiden 60 yaşımdaki Muhsin Namaz, 2 yıldır seradan elde edilen gelirle geçindiklerini söyledi. Emekli olduktan sonra belediyenin başlattığı projeyi duyduğunu dile getiren Namaz, “Büyük bir gelir yok, ama idaremizi buradan sağlıyoruz. Burada sadece salatalık ekmişiz. Etrafına biber ekmişiz. Dışarıda 4-5 lira olan salatalık bizim burada 2 buçuk lira. Ne eksiltiyoruz, ne arttırıyoruz. Biz halkımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi. Seradan 5 ailenin geçindiğini dile getiren Namaz, belediyeye kayyum atanmasaydı bu sayının 10’a yükseleceğini söyledi. Kayyumdan şikayet eden Namaz, “Buranın naylonu kaç ay önce yırtıldı. Defalarca kayyumun yanına gittim. Hiçbiri benimle ilgilenmedi. Gördüğünüz gibi hala yırttık Ben inanıyorum ki eski belediye olsaydı bizlere yardım edecekti buraya gelerek, bu naylonu değişecekti. Öte yandan bizlere ek olarak 2 sera daha yapacaktı ve biz burada 10 aile olacaktık” diye konuştu.

KAYYUM ATANINCA KİMSE UĞRAMAZ OLDU 

Hacıbekir (Xaçort) mahallesinde 250 metrekare üzerine kurulan serada çalışan 76 yaşındaki Arif Acar ise, bu yıl ektikleri marulları satmaya başladıklarını söyledi. Eskiden belediye çalışanlarının gelerek seraları denetlediğini ve kendilerine yardımcı olduğunu dile getiren Acar, “HDP’li belediye olsaydı yeni projelerde sunacaktı. Proje yaygınlaştıkça, işsizlik oranı düşüyor. Geçen yıl belediye çalışanları geliyordu buraya, ama bu yıl kayyum atandı kimsenin geldiği yok” dedi.

‘DIŞARIDA 4 LİRA BİZDE 2 LİRA’ 

Ürettikleri sebzelerin organik olduğuna dikkat çeken Acar, “Halkımız organikten kaçınıyor. Her şey hazır olduğu için ulaşması kolay olduğu için, hazıra yöneliyorlar. Ama yine de buraya gelenler var. Ektiğimizi alıp, satabiliyoruz. Patlıcanları gelip buradan alıyorlar. Marulları gelip buradan alıyorlar. Dışarıda 4 lira olan sebzeler burada 2 lira” ifadesinde bulundu.

Kaynak:Dihaber