Amed Ekoloji Meclisi’nin Doğal Ürün Atölyesi: “Satın almıyoruz kendimiz yapıyoruz”

DİYARBAKIR- Amed Ekoloji Meclisi “Satın almıyoruz kendimiz yapıyoruz” sloganı ile başlattığı doğal ürün atölyelerinde katılımcılara, ürünlerin nasıl yapılacağını öğretiyor.

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi ile Amed Ekoloji Meclisi’nin “Satın almıyoruz kendimiz yapıyoruz” sloganı ile yaptığı “Doğal krem ve temizlik ürünleri atölyesi” yoğun ilgi ile karşılanıyor. Amed Ekoloji Meclisi üyesi Çilem Akkaya, geçtiğimiz hafta Eğitim-Sen 2 nolu şubede yapılan atölyede doğal çamaşır suyu, bulaşık ve çamaşır deterjanı ve el kreminin yapılışını uygulamalı olarak anlattı.

Çilem, amaçlarının insan sağlığının olduğunu ve ellerinden geldiğince diğer ürünlerde bulunan zararlı kimyasal maddelerden azda olsa uzak tutmak olduğu için bu atölyeyi yaptıklarını söyledi.

‘Kimyasal maddeler çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor’

Zararlı kimyasal maddelerle iç içe yaşanıldığını dile getiren Çilem, kimyasal içeren ürünlerin insan hayatının vazgeçilmezi haline geldiğini belirtti. Çilem, piyasada bulunan kozmetik ve deterjanların çoğunda sentetik ve toksin maddelerin bulunduğunu aktararak, sentetik ve toksinlerin insan bedenine ciddi zararlar verdiğini vurguladı. Çilem, zararlı kimyasalların vücuda nüfuz etmesi halinde ciltte tahriş, alerji, iltihaplanma, akne gibi cilt hastalıklarına neden olduğu gibi kansere de neden olduğunu söyledi. Çilem, “Toksin maddelerle yüklü kozmetik ürünler vücudun hormonal dengesine zarar verir. Cilt fazla yağ üretir ve gözeneklerin içine dolarak tıkanmalarına sebep olurlar. Bu akne oluşmasına davetiye çıkarır. Ayrıca cilt kimyasallar tarafından kaplandığından toksinlerin atılması engellenmiş olur.

Öğrenilmesi için atölyeler yapılıyor

Çilem, kullanılan kimyasal içerikli ürünlere alternatif olarak doğal deterjan ve kozmetik ürün yapıyor. Çilem’in yaptığı atölyeler yoğun ilgiyle karşılanırken, atölyelerde ki katılımcılara da ürünlerin nasıl yapıldığı konusunu ayrıntılı anlatıyor. Çilem yapılan ürünlerin çok maliyetli olmadığına değinerek, marketlerden alınan diğer ürünlere oranla hem daha ucuz hem de daha sağlıklı olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca Çilem, ürünlerin yapılışının kolay olduğunu yapmak isteyenlerin yarım saatini bile almayacağını ifade etti. Kullanılan kimyasallı ürünlerin biranda zarar görülmediğini belirten Çilem, ilerleyen zamanlarda zararların kendisini gösterdiğini kaydetti.

Kaynak: Gazete Sûjin