Amed’in Kalbine Kepçe

Fotoğraf: Sertaç Kayar / Reuters

28 Kasım 2015’te ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” adı altında tanklar ve toplarla büyük tahribat yapılan Amed’in kalbi, tarihi Sûr ilçesi, yeni bir yıkım dalgasıyla karşı karşıya. Büyük rant ve demografik yapıyı değiştirme amacı taşıyan yeni yıkımın hedefinde Alipaşa ve Lalebey mahalleleri yer alıyor.

Kepçeler yıkıma başladı

“Kentsel dönüşüm” kapsamına alınan Alipaşa ve Lalebey mahallelerine, dün sabah saatlerinden itibaren yüzü aşkın polis ile iş makineleri girdi. Çok sayıda polis ve zırhlı araç, kepçelere ve yıkıma eşlik etti. Mahallelere giren iş makineleri bir kez daha halkın tepkisi ile karşılaştı. Kadınlar, kepçelerin önüne geçerek yıkımı engellemeye çalıştı. Ancak polis, kepçelerin yıkımını engellemek isteyen halka saldırdı. Gençlerin polisin saldırısına taşlarla karşılık vermesi üzerine, gerginlik yaşandı.

Amed’e Sûr çağrısı

İş makinelerinin yıkım için hazırlandığı evlerin çevresi polislerce çevrelenerek, yurttaşların yaklaşması engellendi. İş makinelerinin yıkıma başlaması ile birlikte yurttaşlardan tepki sesleri yükseldi. İlk olarak yıkım, sokağa çıkma yasağı sırasında ciddi oranda tahrip edilen evler ile başladı. Yıkım sırasında çaresiz bir şekilde yıkımı izleyen kadınların bedduaları kameralara yansıdı. Aynı anda kayyumun atandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan DİSKİ, su şebekelerini kesti. DEDAŞ ekipleri de, yıkım bölgesinde. Mahallede gerginlik ve tepki sürerken, Sûr halkı Amed halkını kalbi olarak görülen Sûr’a sahip çıkma çağrısı yaptı.

Bunu unutmayacağız

Sûr’da direnişe geçen halk, sokakları ablukaya alan polislere, “Bu sokaklar bizim, giremezsiniz” diyerek yıkımı durdurmaya çalışıyor. Objektiflere yansıyan fotoğraf karelerinde ise, kimi çocuklar durgun ve sakince evlerinin kapılarından veya pencerelerinden yıkımı izliyor. Halk dün de polisler tarafından tehdit edildi. Kepçenin önünde direnen kadınlara polisin, “Bizim asabımızı bozmayın yoksa daha kötü olur. Burayı başınıza yıkarız” dediği öğrenildi. Çocuklarını, torunlarını bu sokaklarda büyüten yaşlılar, kepçelerin yıktığı evleri hüzün ve öfkeyle izliyor. Sûr’un Lalebey ve Alipaşa mahallelerinin dışından gelen halk ise, mahalleye girmeye çalışıyor. Yıkım esnasında bir kadının şu sözleri ise, dikkat çekiyor: “Sûr’u ne kadar parçalamaya çalışsalar da başaramayacaklar. Başka mahallelerden insanlar gelip bizimle saf tutuyor. Sûr halkı yıllardır bu gelenekle yaşadı. Birbirimizin acılarında da sevinçlerinde de yan yana olduk. Bu geleneği kimse bitiremez. Bizim belleğimiz hala taze ve kimse kirletemeyecek. Ne yaparlarsa yapsınlar, ister yıksınlar ister yaksınlar üzerinden yıllar da geçse bu topraklar Kürt halkınındır. Biz bunu unutmadık, devlet de unutmasın.”

Kaynak: Dihaber