Çepni: Dersim’in yaşam kaynaklarına saldırıyorlar

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Dersim’de bir Türkiye gerçeğiyle karşı karşıya olduklarını belirterek, “Dersimlilerin yaşam alanları ve hayat kaynaklarına doğrudan bir saldırı söz konusu” dedi.
Dersim’de askeri operasyonlar sonucu çıkan orman yangınları yayılarak devam ediyor. Yetkililerin müdahale etmediği yangınları, gönüllü gruplar kısıtlı imkanlarıyla sündürmeye çalışıyor; ancak yangının sürekli farklı öbeklerde eşzamanlı bir şekilde çıkmasından dolayı sündürme çabaları yetersiz kalıyor.
Savaş uçakları ve helikopterlerinin bombardımanıyla top atışları sonucu yaklaşık 4 hafta önce çıkan yangınlarda, bugüne kadar değişik bölgelerde binlerce hektarlık yeşil alan yangın dolayısıyla kül olurken yaban yaşamı da bundan zarar gördü.
MİLLETVEKİLLERİNE İZİN VERİLMEDİ 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Dersim Milletvekili Alican Önlü ile milletvekilleri Mahmut Toğrul, Erkan Baş, Meral Danış Beştaş, Erdal Aydemir, Murat Çepni, Mehmet Rüştü Tiryaki, Dilşat Canbaz ve Kemal Bülbül’den oluşan heyetin, yangının devam ettiği Bali Deresi’ne gitmesine izin verilmedi. Vekillerin, Pertek, Ovacık ve Hozat ilçelerine geçişleri de engellendi.
‘YANGINLAR RASTGELE DEĞİL PLANLI’
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Dersim’de bir Türkiye gerçeğiyle karşı karşıya olduklarını belirterek, “Türkiye’nin birçok noktasında eş zamanlı çıkan yangınlar var. Bunun iki nedeni var. Biri rant, birisi de savaş. Hükümet sindiremediği, teslim alamadığı tüm toplumsal kesimlere savaş ilan etmiş durumda. Yine Ege ve Karadeniz bölgesinde yaylalar, dereler, meralar, yaşam alanları ranta ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmiş durumda. Oralarda da yangınlar çıkartılıyor. En son çıkan imar affıyla bu alanlar imara açılıyor. Dersim’de yaşananlar, savaş gerçekliğinin sonucudur. Teslim alınamayan Dersim siyasetine dönük düşmanlığın yol açtığı sonuçtur. Bu yangınlar, rastgele bir şekilde çıkmış yangınlar değil, savaş ortamını dönüştürmek iktidar tarafından bilinçli bir şekilde uygulanan stratejinin parçasıdır. Dersimlilerin yaşam alanlarına, hayat kaynaklarına bir saldırıdır” diye konuştu.
‘VALİNİN AÇIKLAMASI SUÇUN İTİRAFIDIR’
Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamayı da değerlendiren Çepni, “Bu bir suçun itirafıdır. Ortada doğaya karşı bir suç var. Bu suç gizlenmeye çalışılıyor. Bir kez daha gördük.  Bu yangınlar bütün boyutlarıyla planlanmış bir şekilde işliyor” dedi.
‘İNSANSIZLAŞTIRMA POLİTİKASI’
HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ise Türkiye’nin batısındaki orman yangınlarına müdahale edildiği, doğuda ise halkın kendi bölgesindeki yangınları söndürmesinin bile engellendiğini vurguladı. Dersim’de 90’lı yıllarda köylerin yakıldığı dönemden bu yana orman yangınlarının yaşandığını belirten Toğrul, bunun halkı yerinden yurdundan etmek ve bölgeyi insansızlaştırmak için uygulanan bir politika olduğunu dile getirdi.
‘NEYİ SAKLIYORSUNUZ?’
Tunceli Valiliği’nin bölgeden orman yangını olmadığı yönündeki açıklamasına tepki gösteren Toğrul, açıklamayla insanlarla adeta dalga geçildiğini belirtti. Toğrul, “Yangın yoksa neden heyetin geçmesine engel çıkarıyorsunuz? Neyi saklıyorsunuz?” diye sordu. Ormanların yakılmasının aynı zamanda doğal ortam, ekolojik sistem, bitki türleri ve yaban hayvanların yok edilmesine neden olduğunun altını çizen Toğrul, Dersim’deki hayvanların, ağaçların ve nadide bitki türlerin zarar görmesine gayri ahlaki bir şekilde göz yumulduğunu kaydetti.
‘DERSİM SAVAŞ BÖLGESİ’
HDP Batman Milletvekili Mehmet Tiryaki de Dersim’de orman yangınlarını yerinde inceleyeceklerini açıklamalarıyla birlikte operasyon gerekçesiyle Ovacık ilçesi yolunun trafiğe kapatıldığı ve geçişlerinin engellendiğini ifade etti. Tiryaki,  şöyle devam etti: “Trafiğin açık olduğu diğer iki yoldan gitmek istememiz yine engellendi. Ancak bir kaç gün önce AKP’li vekiller bu kentte gitmek istediğimiz yerlerde özel güvenlik ile gezdirildi. Ve pişkince Dersim’in turizm kenti olduğunu söylediler. Ancak, kuleler, kalekollar, kontrol noktaları ve keyfi yasaklar ile Dersim’in bir savaş bölgesi olduğunu görüyoruz. Dersim’deki savaş yangını, halkta huzur bırakmamış.”
Kaynak: MA