Cizre’de kayyum “Dut ağaçları çevreyi kirletiyor” diye ağaçları kesiyor

Cizre’de belediyeye atanan kayyum Ahmet Adanur, Cizre’nin tek yeşil alanı olan parkı çevre düzenlemesi ile yıkmaya başladı. Evrensel’in haberine göre, belediyenin internet sitesinden yapılan açıklamada düzensiz oldukları gerekçesiyle ağaç ve bitkilerin de kaldırılacağı söylendi. Belediye, yerlerine peyzaj değeri yüksek yeni bitkiler dikileceğini iddia ediyor.

“Dut ağaçları çevreyi kirletiyor”

Adanur’un talimatıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan iş birliğiyle 55 dönümlük parkta başlayan yıkımda başta dut ağaçları olmak üzere pek çok ağaç kesildi. Adanur, esnafa dut ağaçlarının çevreyi kirlettiği ve kötü görüntü oluşturduğu için kesildiğini söyledi. Yıkımın başlamasının ardından belediyenin internet sitesinde parkın değişimiyle ilgili yayınlanan haberde “İlk olarak eski yapılar kaldırıldı, düzensiz ağaçlar ve bitkiler kaldırılıp yeni bir düzene sokulacak, yollar düzenlenecek, peyzaj değeri yüksek ağaçlar dikilecektir” ifadeleri yer alıyor.

Tek yeşil alan

Yazın hava sıcaklığının elli derecenin üstüne çıktığı Cizre’de halkın gidebileceği tek yeşil alan bu Dicle kenarındaki bu parktı. Park, aynı zamanda Cizreliler için önemli bir sosyal alan. Cizreli kadınlar da eğlence ve sosyal aktivitelerini bu parkta yapıyorlardı.

300 kişi işsiz kalacak

Parkta başlayan yıkım aynı zamanda park içindeki işletmelerin kapalı kalmasına neden olacak. Parkta çalışan 300 işçi yıkımın başlamasıyla işsiz kaldı. İşçiler Evrensel’e tekrar parkta çalışmaya başlamalarının bir yılı bulacağını ifade etti.

Adanur tarafından daha önce şehir merkezinde bulunan Cumhuriyet Parkı da “akıllı ulaşım ve kavşak projesi” nedeniyle “trafiği rahatlatacağı” bahanesiyle yok edilmişti. Parktan geriye kalan birkaç palmiye ağacı ise bakımsız kalmış ve kurumaya terk edilmişti. Park içerisinde bulunan Atatürk heykeli, Orhan Doğan ve Mem û Zîn anıtları da kaldırılmıştı.

Kaynak: Sendika.Org