Cudi Dağı’nda 3 yıl önce içilebilen sudan bugün zehir akıyor

Şırnak’ın Cudi Dağı’nda aktif olan kömür ocaklarının bıraktığı tahliye suları merkeze bağlı İkizce (Milga Şantiye) Köyü’nden geçen İkizde Deresi’ni kirletmeye devam ediyor. Yaklaşık 3 yıl önce bölge halkının içebildiği su, bugün için bahçe sulamasın da bile kullanılamıyor. Deredeki kirli suyla bahçelerini sulayan yurttaşlar ağaçlarının kuruduğunu söyleyerek yetkililerin duruma müdahale etmesini istediler.

‘Kömürün tahliye suları dereye veriliyor’

İkizce’de bulunan Divîn mezrasındaki arazisinde bahçe ekenlerden Ramazan Uysal, yaşanan mevcut duruma ilişkin Mezopotamya Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. Cevizdüzü (Cifanê) Köyü’nde doğan suyun Toptepe, İkizce, Silopi ve Zaho’ya kadar gittiğini söyleyen Uysal, daha önce içilen, insanların ailece piknik yapmaya geldiği nehrin suyundan, artık bahçelerin dahi sulanamadığını belirtti. İkizce, Toptepe ve Silopi’ye kadar birçok köy ve insanın bu suyu kullandığını ifade eden Uysal, “Bahçelerde ekili mısır ve pamuklar bu nehrin suyu ile sulanıyor. Kömür ocakları kömürün tahliye sularını bu dereye veriyor. Hem bahçelerimiz bu su nedeniyle kuruyor hem de hayvanlarımız zarar görüyor. Bu sorunun çözümü için Toptepe ve İkizce muhtarlarıyla gidip kömür ocakları sahipleri ile görüştük, fakat bu sorunu çözemedik” dedi.

Mevcut durumu mahkemeye de taşıdıklarını belirten Uysal, henüz herhangi bir soruşturmanın dahi açılmadığını ve beklemede kaldıklarını ifade etti. Uysal, “Ceviz, mısır, pamuk ve nar ağaçlarımız kurudu. Bu kömür ocaklarının sahipleri bu kirli tahliye sularını nehrin üstüne dökmekten vazgeçsinler. Bizler bu sorunun çözülmesini istiyoruz. 3 yıl öncesinde olduğu gibi suların temizlenmesini ve içilecek seviyeye gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi