Ekoloji Hareketi: Bagok ve Cudi’deki yangınlar durdurulsun

Mezopotamya Ekoloji Hareketi, yaşadıkları yangın felaketi nedeniyle Yunanistan halkına dayanışma mesajı yollayıp, Bagok ve Cudi dağlarında süren yangınların durdurulması için hükümete çağrı yaptı.
Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH), Yunanistan’ın yanı sıra Şırnak’ın Cudi Dağı ve Mardin’in Bagok Dağı’nda devam eden orman yangınlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Halklar arasındaki kardeşlik ve dayanışmanın böyle dönemlerde daha da yükselmesi gerektiğine değinilen açıklamada, “Bir ağacın oksijeni nasıl ki sınır tanımıyorsa dayanışma ve ortaklaşma da sınır tanımamalıdır. Bu duygularla Yunanistan halkıyla dayanışma duygularımızı paylaşmak istiyoruz” denildi.
‘BİR TEPKİ GELİŞMEDİ’
Kürt coğrafyasında yaşanan yangınlara dikkat çeken Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH) açıklamasında, bölgenin dağlarında, vadilerinde her yıl düzenli olarak güvenlik politikaları ve askeri operasyonlar sonucu binlerce hektarlık ormanlık alanın yakılıp, yok edildiği hatırlatıldı.
Şırnak’ın Cudi Dağı ve Mardin’in Bagok Dağı’nda devam eden yangınların bunun en somut örneği olduğu vurgulanan açıklamada, şunlara dikkat çekildi: “Bu alanlar ile birlikte Lice kırsalında, olağan üstü bir habitata sahip olan Dersim Dağları’nda, Bingöl’de, Muş’ta, Ağrı’da ve bir bütün bölgede orman yangınları çıkarılmakta ve yaşam alanları bu şekilde, askeri operasyonlar eliyle yok edilmektedir. Yine aynı güvenlik konsepti sonucu vadi alanları ve dağ etekleri barajlar yoluyla sular altında bırakılırken, dağların orta kuşaklarında kalan ormanlık alanlar da bu şekilde yok edilerek yaşam alanlarının bir bütünen imhası amaçlanmaktadır. Yaşam alanlarına yönelik bu imha politikalarına karşı gerek yerel-ulusal, gerekse de uluslararası alandan etkili olabilecek ölçekte bir tepkinin geliştiğini söyleyemeyiz. En güncel haliyle devam eden bu durum karşısında demokratik kamuoyunun duyarlılığı ve ilgisi büyük önem taşıyor.”
‘YANGINLAR DURDURULMALIDIR’
Başkent Atina yakınlarında başlayan bir yangının durdurulmama nedenine de işaret edilen açıklamada, bu vahim tablonun sorumlusunun tekil olarak insan etkinlikleri değil, neoliberal düzenin tekelci, rantçı imar politikaları olduğunun altı çizildi.
Demokratik kamuoyu, ekoloji ve çevre mücadelesi yürüten tüm güçlerin ve kişilerin bu duruma karşı tutum almaları gerektiği çağrısında bulunulan açıklamada, “Türkiye hükümetine çağrımızdır; Askeri operasyonlar son bulmalıdır. Başta Mardin/Bagok Dağı ve Şırnak/Cudi Dağı’ndaki yangınlar durdurulmalıdır. Yunan hükümetine çağrımızdır; ekolojik uyumu yok eden neoliberal piyasacı politikalardan vazgeçilmelidir” denildi.
Kaynak: MA