Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde “güvenlik” gerekçesiyle orman katliamı hazırlığı

Orman katliamlarına maden, enerji, turizm, imar gibi gerekçelere bir de güvenlik eklendi

Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Çan bölgesindeki Pilavtepe, Kucak ve Dumluyazı köy ve mezralarının sınırları içerisinde belirlenen bazı orman alanlarına dair “güvenlik” gerekçesi öne sürülerek orman kesimi yapılacağı öğrenildi. Karakoçan ilçesi orman şefliği’ne gelen yazıya istinaden verilen talimat doğrultusunda bir an önce özel orman kesimi için proje hazırlanması istendi. Pilavtepe Köyü Muhtarı İsmail Vural yayınladığı bir bildiri ile durumu basına ve kamuoyuna paylaştı.

Güvenlik sorunu yok

Vural’ın duyurusunda, “Pilavtepe, Kucak ve Dumluyazı köy ve mezralarının sınırları içerisinde kesimi belirlenen bu alanın genç bir ormanlık alanı olduğu, aralarında nadiren büyük ağaçlara rastlanıldığından orman vasfını yitirmemiş bulunmaktadır. Bu alanda “güvenlik” gerekçesini öne sürerek, özel orman kesimi için proje hazırlanmasına neden teşkil edecek “güvenlik” ile ilgili son on yılda hiçbir sorun da yaşanmadığından, bahsi geçen köylerimize ait bu ormanlarının kesilmesi, köylülere ayrı bir mağduriyet yaşattırmaktadır” dedi.

Yaşam alanımız yok olur

“Son beş on yıldır, yakın çevremizde, Orman İşletmelerinin alışılagelmiş seyreltme ve düz kesim uygulamalarının aksine, bilimsel kriterler baz alınarak konunun uzmanlarınca projeler hazırlanmadan, yereldeki halkın ve onların temsilcileri biz köy muhtarlarının görüşleri alınarak değil, merkezi yetkililerin direktifleri doğrultusunda yapılmadığını” belirten Vural, “Orman kesimi yapılacak olan köy ve mezralarının geçim kaynağının hayvancılık olduğundan ve özellikle sel ve heyelana neden olan doğa felaketlerini önleyen bu ormanların kesilmesi bizim köylerimizin yaşam alanlarını yok ettiğinden hiçbir gerekçe bu orman kesimini haklı kılmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Ekosistem zarar görecek

Vural, duyuruda, “Bu orman kesimleri bölgemizde ve köylerimizde çok ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Önümüzdeki dönemde ekosistemde yarattığı tahribat çok daha fazla hissedilecektir. Ormanlarımızın yok edilmesi; iklim değişikliğine, ormanlarımızda yaşayan birçoğu endemik bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına neden olacaktır. Biyolojik zenginliği bakımından öne çıkan yöremizdeki kertenkele, kaplumboğa, yılan, tavşan, ayı, kurt, tilki, domuz, sıncap, dağ keçileri çeşitli kuşlar vs. gibi türler olduğu bilinmektedir. Yöremiz aynı zamanda temiz bir oksijen alanı ve bu dağlarda çiçek veren çeşitli bitkilerden ötürü arıcılığında yapılması çalışmaları ile köylülere ayrı bir gelir elde etme olanağını yaratmaktadır. Bu plansız, kontrolsüz kesimlerle yaban hayatının yaşam alanı daralacak ve önemli tür kayıpları ile buna bağlı olarak ekosistem çöküşü yaşanacaktır. Orman birkaç ağaç değil, barındırdığı tüm türler, arılar, kuşlar, çiçekler, mantarlar ile bütündür” diye belirtti.

Proje iptal edilsin

“Orman kesiminin yapılacağı köylerin muhtarları olarak, orman işletmelerine ve mülki idarelere yaptığımız şifayen başvuruların ve uyarıların sonuçsuz kaldığını” söyleyen Vural, “Kesimi yapılacak bu köylerimizde mülki amiri olarak biz muhtarların imzası olmadan ve resmi yazı ile sorulan sorulara cevap verilmeden hazırlanan kesim projesinin yapılması suç teşkil etmektedir. Yöre halkının yaşam kalitesinde önemli düşüşlere neden olacak ‘güvenlik’ gerekçesini öne sürerek, Pilavtepe, Kucak ve Dumluyazı köy ve mezralarının sınırları içerisinde yapılması planlanan Özel Orman Kesimi Projesinin iptal edilmesi, Orman işletmelerinin Karakoçan köyleri havzamızla ilgili amenajman planlarını paylaşmasını ve köy muhtarı olarak konuya dair tarafımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederim” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi