Hewlêr’in Balakayetî bölgesinde tarım ürünlerinin kurumasına hükümet ilgisiz

Balakayetîli çiftçiler, kuruyan bahçeleri için tarım bakanlığından sorumluluklarını yerine getirmeleri için destek istiyor.

Hewlêr’in Balakayetî bölgesinde çiftçiler yıllardır Kürdistan Bölgesi Tarım Bakanlığının ilgisizliği ve tedbir politikaları geliştirmemesi nedeniyle, bölgedeki çiftçiler zarar görüyor. Ektikleri ürünlerin büyük kısmı kuruyan çiftçiler, gereken faydayı topraklarından göremiyor. Çiftçiler hükümetin konuyla ilgili politikalarını eleştiriyor.

Haris Hemed isimli çiftçi, birkaç yıldır bölgede bulunan tarım arazilerine hastalık bulaştığını, ekinlerin kuruduğunu belirtiyor. Hemed, bu sorunu Tarım bakanlığının iletilmesine rağmen, ilgilenilmediğini ve sorunun çözülmediğini söylüyor.

Xecîce Mehmûd isimli çiftçi de, tek geçim kaynaklarının çiftçilik olduğunu belirtiyor. Mehmûd, 25 yıldır tarım işleri ile uğraştıklarını, şimdiye kadar hükümetin bu konuda kendilerine hiç yardım etmediğini kaydediyor.

Xecîceyê, arazilerinden yeterince verim elde edemedikleri için ekonomik sıkıntılar yaşadıklarını söylüyor.

Konuyla ilgili Tarım Bakanlığı Çoman bölgesi yetkililerinden Silêman Ebdula, bölgede tarım işlerine ilgisiz kaldıklarını kabul etti.

Kaynak: Roj News