İran, Güney Kürdistan ve Irak arasında ‘su savaşları’

İran’ın Küçük Zap (Zêyî Biçûk) suyunu kesmesi üzerine Kürdistan Bölgesi yönetimi de Irak’a giden suyu kesebileceğini açıkladı.

Kuzey Kürdistan’da doğan Küçük Zap, Rojhilat’ın Pîranşar ve Serdeşt kentlerinden geçerek Güney Kürdistan’ın Qeladizê kentine geçerek buradan da Irak’ın güneyine iniyor.

İran rejimi, bu nehir üzerinde yaptığı Sîlve, Visk ve Kolse gibi çok sayıda barajla Güney Kürdistan’a gelen suyu büyük oranda kesti.

Daha çok İran ordusu Pardaran’a bağlı olan bu barajlarla suyun kesilmesi üzerine Güney Kürdistan’ın Qeladizê ve Süleymaniye’nin birçok bölgesinde tarım ve hayvancılığın ciddi oranda etkilendiği belirtiliyor.

Kürdistan Bölgesi Tarım Bakanı Abdulsetar Mecid, dün Süleymaniye’de düzenlediği basın toplantısında İran’a tepki göstermişti. Mecid, suyun kesilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek, Irak’ın bundan zarar göreceğini söyledi.

Irak hükumetinin de duruma itiraz etmesi gerektiğini söyleyen Mecîd, kendilerinin de Irak’a giden suyu kesmek zorunda kalacağını ve Irak’ın susuz kalacağını kaydetti.

Küçük Zap, üzerinde Güney Kürdistan’da ise Dukan barajı bulunuyor. Süleymaniye’den geçen nehir, Irak topraklarından Dicle Nehri ile birleşiyor.

Konuya ilişkin İran’dan şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: ANF