İran: Ilısu Barajı İran’da çok ciddi bir çevre krizine neden olacaktır

Ilısu Barajı ve HES

İran medyasında, Türkiye’nin Dicle Nehri üzerine Ilısu Barajı inşa etmesinin, Irak’taki Dicle Nehri’nin ve buna bağlı olarak da İran’daki Hur’ul Azim Gölet’inin kurumasına ve İran’da çok ciddi bir çevre krizine neden olacağı öne sürüldü.

Tasnim Haber Ajansı, “Türk hükümeti tarafından Dicle Nehri üzerine Ilısu Barajı yapılması, Irak’taki Dicle Nehri’nin ve bunun sonucu olarak ta Hur’ul Azim Gölet’inin kurumasına ve İran için büyük bir çevre krizine neden olacaktır” iddiasını yansıttı.

Haberde, “Geçtiğimiz günlerde çok sayıda İranlı vatandaş bir halk kampanyası oluşturarak topladıkları imzalarla Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne bir mektup yazıp Türkiye’nin çevre krizine neden olacak bu eylemine engel olunmasını istediler” denildi.

“Çevre dostları” tarafından imzalandığı belirtilen mektupta, Türkiye’nin Dicle ve Fırat nehirlerinde birçok baraj inşa ettiğine dikkat çekilerek, “Bu barajların yapılması, iki büyük nehir olan Dicle ve Fırat’taki su sistemini fazlasıyla etkilemektedir ve Suriye ve Irak topraklarındaki milyonlarca hektarlık tarım arazisini de metruk bırakmıştır. Hur’ul Azim olmak üzere kıyılarda ciddi bir krize neden olmuştur” iddiasına yer verildi.

Mektupta, “Birleşmiş Milletler ve UNESCO’dan Dicle ve Fırat havzasında yerli toplulukların su konusundaki endişeli durumlarıyla ilgilenmelerini ve özellikle Ilısu olmak üzere barajların yapılmasına engel olmalarını istiyoruz” denildi.

Kaynak: ANKA