JINWAR: Kendine ait bir odadan kendine ait bir köye – Rosa İkarus

Neden Jinwar? Jin ve war kelimeleri, Kürt dilinde kadın ve mekan anlamına gelmektedir. Jiyan kelimesi ise, etimolojik olarak yaşam yani jin kelimesinin kökeninden türemektedir. Tesadüf olmayan bu bilgi, Kürt dilinden de yola çıktığımızda kadın ve yaşamın içiçeliğini anlatmaktadır. Bu içiçelik ise, sadece dilde kalmayıp her şeyin yeniden filizlendiği Rojava’da yaşam bularak, yeni bir köyün kurulmasına sebep oluyor.

Rojava’dan başlayarak, aslında dünya kadın mücadelesi için de önemli bir deneyim oluşturacağa benzeyen Jinwar kadın köyü, aralık ayında ilk evinin temelini attı. Bu temelin, Jinwar’ın mimarisi için kullanılan malzemelere baktığımızda kökünü çok derinlerden almakta olduğunu görüyoruz ve o köke doğru bir yolculuğa çıkıyoruz…

Biraz toprak, biraz su çok fazla ideoloji!

Jinwar; kadın özgürlükçü, ekolojik ve demokratik paradigmadan yola çıkılarak, inşa ediliyor. Yani köklerini belki de Ortadoğu ve dünyadaki tüm kaosun çözüm gücü olabilecek bir ideolojiden alıyor. Bir diğer kökünü yani evlerin yapı malzemesini ise, tarihten… İnsanlığın yerleşik yaşama geçtiği ilk çağlarda su ve samanın toprakla karıştırılmasından elde edilen ve kadınların o dönemlerde sıkça kullandığı ‘kerpiç’ evlerin yapı malzemesini oluşturuyor. Kadınlar, kendi öz güçlerine dayanarak, evleri yapma görevini de üstlenmişler. Ortadoğu’nun ilk kadın köyünün yapımında çalışma ayrıcalığını kadınlar dışında kimseyle paylaşmak istemiyorlar… 21 evin yapımını tamamlayan kadınlar, geriye kalan 30 ev ve çocuklar için yapılacak okul için ise, kolları sıvamışlar.
Jinwar’a varmadan evvel gözümüze ilk olarak tabela çarpıyor. Jinwar’ın yerini bulma konusunda bize yardımcı olan tabelada hem Latin hem de Arami harflerin bulunması çok kültürlüğün ve Jinwar’ın farklılıkların birliğini esas aldığının da göstergesi oluyor.

Tek şart kadın dayanışması!

Endüstri karşıtı kadın köy komününde gözümüze çarpan bir diğer şey ise, çalışan kadınların yüzlerindeki gülümseme oluyor. Bu durum kendine ait bir köy oluşturmanın getirdiği moral ve kadın dayanışmasından gelmekte olsa gerek… Burada çalışmanın tek şartı ise, elbette ki kadın dayanışması. Rojava alanında yaşanan ciddi su sıkıntısına rağmen kadınlar, kendi bostanlarını da bu hummalı çalışmanın yanı sıra oluşturmuş bulunmaktalar. Yapılmakta olan kerpiç evlerinin hemen yanında bulunan yeşillik alan, kadının yaşamla iç içeliği ve doğayla olan dostluğunun bir sembolü olarak karşımıza çıkıyor.

Virginia’nın odası köye dönüştü…

Jinwar, Rojava Devrimi’nin bir kadın devrimi olduğu kadar aynı zamanda kadınların endüstriyel kapitalist sisteme karşı kendi alternatif sistemleri oluşturduğu bir alan olduğunun en önemli kanıtını da oluşturmakta. Başka bir dünyanın mümkün olduğuna olan inanç, kadınların gülüşlerinden ve kolektif emeklerinden doğru hepimizin yüreklerinde bir daha canlanıyor. Kadın mücadelesinin önemli isimlerinden Virginia Woolf’un kadınlara bir vasiyeti olan “Kendine ait bir oda”, çok daha ileri giderek, ‘kendine ait bir köye’, Jinwar’a dönüşüyor. Başka bir dünya gerçeği ise, Rojava’nın kadın devriminde saklı!

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi