Kayyumlar ağaçları kesip yerine çiçek ekiyor

DBP’li belediyelere atanan kayyumların ekolojik tahribat yarattığını belirten ekolojist Fatih Şahin, “Ağaçları kesip yerine mevsimlik çiçekler ekiyorlar. Bugüne kadar 10 binden fazla ağaç kesildi, 50 bin ağaç susuz bırakıldı, 3 dönüm sazlık alan yok edildi ve Van Gölü molozlarla dolduruluyor” dedi.

Van’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediyelere atanan kayyumların 2 yıl içerisinde yarattığı ekolojik tahribat, dikkat çekici boyutlara ulaştı. İl ve ilçe belediyelerine atanan kayyumlar, kentte binlerce ağacı kestirirken, Van Gölü’nün bir kısmını da moloz ve çöplerle dolduruldu. Tahribata dikkat çeken ekolojist Fatih Şahin, “Kocaman ağaçları kesip yerine mevsimlik çiçekler ekiyorlar. Bu tam bir doğa talanıdır. Kayyumlar bugüne kadar 10 binden fazla ağacın kesilmesine, 50 bin ağacı da susuz bırakılmasına neden oldu” iddiasında bulundu.
‘KAYYUMLAR TAHRİBAT DIŞINDA BİRŞEY YAPMADI’
Şahin, “Kayyumlar ilk dönemlerde Van Gölü’nü temizleyeceklerini ve çöplerden enerji üreteceğini söylediler. Fakat bunların hiçbiri yerine getirilmedi. Bunların yerine sadece ışıklandırma ve mevsimlik çiçeklerle göz boyaması yaptılar. Kayyumların bu şehre tahribat dışında hiçbir yararları olmadı” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından Van Ticaret ve Sanayi Odası’na (VANTSO) satılan Van Organize Tarım İşletmeleri’nde (VOTAŞ) 7 bin elma ağacının kesildiğini belirten Şahin, VOTAŞ’ın Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından yandaşlara ve rantçılara peşkeş çekildiğini söyledi.
EN YEŞİL CADDE AĞAÇSIZ KALDI
Kentin en uzun caddesi olan İskele Caddesi üzerinde bulunan 2 binden fazla ağaç belediye tarafından kesildiğini hatırlatan Şahin, “Bu ağaçlar 15 yıllıktı. Yine komando caddesindeki yol çalışması kapsamında onlarca ağaç İpekyolu kayyum tarafından kesildi. DBP’li belediyeler, kentte depremde hasar gören binaları yıkıp yerine yeşil alan yapacaklardı. Fakat kayyumlar her alanı betonlaştırdı.  Van’ın DBP’li İpekyolu Belediyesi, Erek Dağı eteklerinde 50 bin fidan dikiminin startını 2015 yılında vermişti. Belediyenin hedefi 4 yıl içerisinde 300 bin fidan dikmekti. Ancak kayyumlar gelir gelmez dikilen fidanları susuz bırakarak ölüme terk ettiği gibi fidan dikme projesi de rafa kaldırıldı” diye belirtti.
‘GÖLÜN MAVİLİĞİ KAYBOLDU’
Edremit Belediyesi kayyumunun plaj için sazlık alanları yok ettiğini vurgulayan Şahin, “Şuana kadar 3 dönüm sazlık alan yok edildi. Sazlık alan bir nevi süzgeç görevi görürdü. Bu alanlar kuşların barınağıydı. Uluslararası sözleşmelerde sazlıkların yok edilmesi yasaklanmıştır. İskeleden Edremit sahiline kadar olan sahil bendi kumluk ve sazlık alandı. Ne yazık ki şimdi hepsi molozlarla dolduruldu. Ne yazık ki Van Gölü’nün yeşilliği de maviliği de tahrip edildi. Yasaya göre gölün kenarına duvar veya çit çekilemez. Çivi bile çakamazsınız. Ama Edremit’ten Tatvan’a kadar emniyet, askeriye polis ve birçok kamu kurum ve kuruluşun yanında birçok özel yer tarafından sahil gasp edilmiştir. Eğer kayyumlar ‘kıyıyı temizledik’ propagandası yapıyorsa, önce resmi kurumların gasp ettiği yerleri temizlemelidir. Ondan sonra insanların kıyıda yaptıkları restoranları yıkmalıdır. Sadece özel kişiler ait iş yerlerini yıkmakla çözüm olmaz. Kıyıda en büyük gaspı da yapan devlet kurumlarıdır” diye konuştu.
‘GÖLE HALA MOLOZLAR DÖKÜLÜYOR’
Kayyumların göle inşaat artıklarını dökerek doğanın dengesini bozduğunu ifade eden Şahin, “İskele sahilinde ve birçok noktada belediyelerin döktüğü molozlar gölün içerisine doğru 5 metreyi aşmış durumda. Halen belediyelere ait onlarca kamyon tarafından göle briket, tuğla, mermer ve çöplerin içinde olduğu tonlarca moloz dökülmeye devam ediyor. İskeleyi bir beton yığınına çevirdiler, doğanın dengesini bozdular” diye konuştu.
‘KAYYUM ZİHNİYETİ TAM DA BUDUR’
Şahin, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bu yörenin insanı olmayan, ciğeri yanmayan, bir ağacın sevgisini içinde barındırmayan insan, ağaçları da keser, Van Gölü’ne moloz da döker. Bu halka en büyük zararlar verecek zihniyetler buralara gönderilir ve bunlar hayatları boyunca tek bir ağaç dikmeyen insanlardır. Kestikleri ağaçları meşru hale getirmek için ‘kestiğimiz ağaçların yerine yeni ağaçlar dikeceğiz’ diyorlar. Ağaçları kesip yerine mevsimlik çiçek ekmek Hitler’in üstün ırk yaratma projesinin tam kendisidir. Ağaçları kesip yerine mevsimlik çiçekler eken zihniyet tam da kayyum zihniyetini yansıtıyor.”
Kaynak : MA