Lice’de köylülere baskı uygulayan askerler, “Ekinlerinizi çabuk kaldırın, bu dağların hepsini ateşe vereceğiz”

On binlerce asker, polis ve korucunun katılımıyla uzun bir süredir askeri operasyonun yürütüldüğü Lice’de yeniden göç dayatılıyor. Köylülere baskı uygulayan askerler, “Ekinlerinizi çabuk kaldırın, bu dağların hepsini ateşe vereceğiz” dedi.

Amed’in Lice ilçesine bağlı köylerde son bir yılda farklı tarihlerde ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle yaklaşık 2 ay boyunca evlerden çıkılamaz oldu. Son süreçte ilçe kırsalında yoğun askeri operasyonlar nedeniyle yurttaşlar, tek geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılığı yapamaz duruma geldi. Operasyonlar süresince ilçede 8 kişi zırhlı araçlarca öldürüldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

İlçe kırsalında bir ay süren operasyon sona ererken, istedikleri sonucu elde edemeyen Türk askerleri, köylüleri tehdit etti. Bölgenin önemli geçim kaynağı olan tarımda hasat zamanı yaşanıyor. Türk ordusu, köylülere “Ekinlerinizi çabuk kaldırın, bu dağların hepsini ateşe vereceğiz” dedi. Yine askerlerin kimi biçerdöver sahiplerine, “Bir an önce işinizi bitirin” dediği öğrenildi.

Yurttaşlar, ne olursa olsun köylerini terk etmeyeceklerini söyledi.

Öldürseler de bırakmayacağız

Askerlerin söz konusu tehditlerine tepki gösteren Gömeç (Hurê) köyünden Feyzi Kızıldemir, “Bir önceki askeri operasyonda köyümüzü boşaltarak hemen yanı başımızı bombaladılar. Zaten operasyonlar nedeniyle ekinlerimize ve hayvanlarımıza bakamadık. Şimdi de böyle bir şeyle karşı karşıya kaldık” dedi. Köylerinde defalarca sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve insanların sürekli evde kalmak zorunda bırakıldığını ifade eden Kızıldemir, “Şu an bile acaba köyümüz bombalanacak mı diye tedirginiz. Şimdi de buraları yakacaklarını söylüyorlar. Bizleri öldürseler de köyümüzü bırakmayacağız” diye konuştu.

Burada doğdum, burada öleceğim

Doğduğu günden bu yana hep köyünde yaşadığını belirten 74 yaşındaki Hanım Kuzu da köylerinin daha önce de yakıldığını hatırlattı. Kuzu, şöyle devam etti: “Buraları tekrardan yakacaklarını söylemişler. Bir kere burayı terk etmek zorunda kaldık ama bu sefer ölsem de gitmem bir yere. Burada doğdum burada öleceğim.”

Kaynak: Yeni Özgür Politika