Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin Afrin Açıklaması: “Bu savaşı durduralım.”

Tüm Çevre ve Ekoloji Hareketlerine Çağrımızdır!

Türk devletinin “Afrin askeri harekâtı” 18. Gününe girmiştir. Bu savaş, Türkiye’de ve dünyada barış yanlılarında ciddi endişelere yol açmıştır. Afrin’e karşı yürütülen savaş tüm toplumsal kesimleri olumsuz etkilemekte, Afrin ve çevre bölgesinde ciddi demografik değişikliklerin önünü açmaktadır. Her geçen gün sivil kayıpları artıp on binlerce insanı zorla yurtlarından etmeyle baş başa bırakmaktadır.

Savaşların çevre ve sağlık tahribatlarına en üst düzeyde yol açtığı bilinmektedir. Bu saldırı bölgedeki doğal dengenin geri dönülemez bir şekilde tahrip olmasına yol açacaktır. Onbinlerce zeytin ağacının tahrip edilip yıkıldığına dair haberler gelmektedir. Geçen hafta Afrin şehrine içme suyu sağlayan Meydanki barajının bombalandığı ve barajda hasar oluştuğunu biliyoruz. Bunun sonucu içme suyu artık Afrin şehrine verilemiyor. Barajın yıkılması halinde akış yönündeki yerleşim yerlerindi ciddi insani ve maddi tahribatlara yol açacağı ortadadır. Bu şavaşı başlatan ve körükleyenler nezdinde insan hayatı, çevre ve ekosistemin bir değerinin olmadığını biliyoruz. Bu halleriyle ekosistemden ve hayattan koptuklarını ve savaşlarına devam edeceklerini de görüyoruz.

Bizim çağrımız, hayat ağacı olan zeytinden, insanlıktan, çevreden ve ekosistemden yana olanlara:

Bu savaşı durduralım.

Tarih boyunca barışın simgesi olarak görülen zeytin dalının bu savaşa ad olarak konulması bile bu süreçte ve sonrasında, gerçekliğin nasıl ters yüz edildiğinin ve edileceğinin habercisi olmaktadır. Suriye’de yedi yıldır devam eden savaş boyunca en başta El Kaide ve DAİŞ insanlık dışı saldırılar yapmıştır. Şimdi Afrin’e karşı yürütülen savaşta dünyanın gözlerinin önünde bu unsurların kullanılması bile durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir.

Çağrımız demokrasiden ve özgürlüklerden yana olanlara, Türkiye ve Dünya’daki çevre ve ekoloji hareketlerine.

Bu savaşı durduralım.

Bu savaşı durdurmak için bir güçlü bir ses çıkaralım. Dünya ve insanlık için, başka bir dünya mümkün demek için Afrin’e sahip çıkalım.

 

06.02.2018

Mezopotamya Ekoloji Hareketi