‘Munzur Gözeleri’ halka rağmen turizme açılıyor

Onaylanan Proje

Alevilerin kutsal mekan saydığı Munzur Gözeleri’nin turizme açılacağı Vali Tuncay Sonel tarafından açıklandı.    Dersim’in Ovacık ilçesinde yer alan ve yöre halkı tarafından kutsal sayılan Munzur Gözeleri “turizme kazandırılması” için hazırlanan proje Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylandığı Tunceli Valisi Tuncay Sonel tarafından açıkladı.   

MUNZUR GÖZELER PROJESİ ONAYLANDI  

Sonel, kentin Ovacık ilçesinde sit alanında yer alan Munzur Gözeleri’nin turizme kazandırılması için hazırlanan projenin onaylandığını ve çalışmaların başladığını belirterek, “Ovacık Gözeleri’nde 8 milyon lira civarındaki bir projeye başlanacak. Orada ahşap ağırlıkta, doğaya, yöreye uygun bir proje gerçekleşmiş olacak. Bunun da müjdesini vermiş olalım. Hem Ovacık ilçemize hem Tuncelimize hem de memleketimize hayırlı olsun” dedi.   

MALİYETİ 8 MİLYON OLACAK  

Sonel, “Ovacık’taki gözeler şu an itibariyle görüntü kirliliği arz ediyor, Munzur’a ve Tunceli’ye yakışmıyor. Bu konuda Fırat Kalkınma Ajansımız ile çok güzel proje yaptık. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz, Fırat Kalkınma Ajansımız, Munzur’un ruhuna, suyuna, doğasına uygun proje hazırlandı. Akdeniz ve Hacettepe üniversitelerimizden hocalarımız destek çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da destekleriyle yine Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan projemiz onaylandı” diye belirtti.  

DERSİMLİLER PROJEYE KARŞI  

Doğal görünümüyle insanları cezbeden, Alevilerin kutsal mekan saydığı Munzur Gözelerinde daha öncede cem evi projesiyle gündeme gelmişti. Ancak Dersim’deki STÖ’ler siyasi parti ve halk herhangi bir projenin yapılmaması ve bir çivi dahi çakılmaması yönünde ciddi tepki göstermişti. 

Kaynak: MA