Ormanı kesmeyi reddeden köylüler darp edildi!

Dargeçit ve çevre köylerinde ağaç kesme dayatmalarına karşı gelen köylüler ormanların yakılması tehlikesi ile karşı karşıya. Midyat’tan getirilen korucuların ağaçları kesmesi üzerine tepkilerini dile getiren köylüler, korucular tarafından darp edildiklerini belirtti.    Mardin’in Dargeçit ilçesinde ve çevre köylerinde yaşayan köylüler, İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından bölgedeki ormanlık alanındaki ağaçların kesilmesi için baskı uygulandığını belirtti. Köylüler, ormanları kesme talimatını yerine getirmeyen köy muhtarlarının kayyum atamaları ile tehdit edildiklerini de ifade ederken, ağaçları kesmeyi reddettikleri için baskı altında tutulduklarını aktardı. Üç yılı aşkın bir süredir benzer yönlü baskıların arttığına dikkat çeken köylüler, ağaçları kendileri kesmediği için Midyat’tan korucuların getirildiğini ve ağaçların korucular tarafından kesildiğini ifade etti.  Koruculara karşı çıktıkları için darp edildiklerini de belirten köylüler, kendilerine uygulanan şiddete karşı muhatap bulamadıklarını dile getirdi.   

‘ORMANLARIMIZLA TEHDİT EDİLİYORUZ’  

Bölgede askeri operasyonlar ardından artan orman yangınları ile köylülerin ağaçları kesin dayatmalarına karşı gelmesi üzerine Midyat’tan getirilen koruyucuların kendilerine her şeyi meşru gördüklerini aktaran köylüler, olayı ilçe jandarmaya ilettiklerini ancak ağaç kesiminin kendi kontrollerinde olduğunu ve köylülerin karşı çıkmamaları gerektiği konusunda da tehdit edildiklerini belirtti. Köylüler, “Topyekun ormanlarımızı yok etmeye çalışıyorlar. Sürekli bizi ormanlarımızı talan etmekle tehdit ediyorlar” ifadelerini kullandı.

    ÖMERYAN’DA DA AYNI DURUM YAŞANMIŞTI   

Benzer durum geçtiğimiz günlerde Ömerli ve Nusaybin ilçelerinin kırsal bölgesini içine alan Ömeryan Bölgesi’nde de yaşanmıştı. Karakol Komutanlığı bölgedeki köylülere ağaçları kesme talimatı vermiş, köylülerin reddetmesi üzerine bölgede yangın çıkmıştı. Köylüler yangının asker ve korucular tarafından çıkarıldığını ileri sürmüştü.  

Kaynak: MA