Şırnak’ta askerler helikopterle koçerlerin çadırını taradı

Şırnak’ın Şenoba beldesi Sêne Yaylası’ndaki koçerler, bulundukları bölgenin askeri helikopter tarafından tarandığını iddia etti. Çadırları yanan ve koyunları ölen koçerler askerlerin zorlaması üzerine başka bir yaylaya göç etti.

Şırnak’ın Şenoba (Sêgirk) beldesi Sêne Yaylası’nda Kobra tipi askeri helikopterin koçerleri taradığı iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, geçen Cumartesi günü gece yarısı saat 00.00 sıralarında koçerlerin bulunduğu bölge helikopter tarafından tarandı.

Kaldıkları yerin tarandığını iddia eden ve güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen koçerlerden biri, tarama sonucu onlarca koyunun öldüğünü söyledi. Konakladıkları çadırların da alev aldığını aktaran koçerler, herhangi bir can kaybının yaşanmamasının mucize olduğunu dile getirdi.

Asker göçe zorladı

Yaşanan olayla ilgili koçerlere açıklama yapmayan Şenoba 6’ncı Jandarma Sınır Taburu, koçerlerden bölgeyi terk etmelerini istedi. Helikopterlerin açtığı ateş sonucu bölgede bulunan ormanlık alanların da yandığı belirtildi

Helikopter taramasından sonra koçerlerin zorunlu olarak Şenoba Deresi’nin yanında bulunan Heft Borya Yaylası’na göç ettiği öğrenildi.

Kaynak: 1habervar