Sur halkına tek koşul: Satın ve TOKİ’ye gidin!

‘Kentsel dönüşüm’ adı altında aylardır yıkımın devam ettiği Sur’da evlerinden çıkan halka TOKİ koşulu sunuldu. Evleri için Sur’a geri dönme başvurusu yapan yurttaşlara, yetkililerin “Tek şart satmanız, o zaman dönme ihtimaliniz daha da yükselir” dediği öğrenildi.

2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ‘sokağa çıkma yasağı’nın halen sürdüğü Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesindeki yıkım iki yıldır aralıksız devam ediyor. Yüzde 82’lik kamulaştırmadan sonra evleri satın alın devlet, halkı TOKİ’lere mahkum etti. Alipaşa ve Lalebey mahallerinde 23 Mayıs’tan beri süren yıkımla da binlerce insan evlerinden zorla çıkmak zorunda kalırken, evlerini bırakmayıp direnen yurttaşlar ise Ramazan ayı boyunca susuz ve elektriksiz bırakıldı.

Ya TOKİ ya TOKİ!

Mahalleden ayrılan halka Elazığ ve Urfa yolu üzerindeki TOKİ’ler indirimli olarak sunuldu. Daha önce yaşanan yıkımda da halka TOKİ evlerini sunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şimdi de aynı planı devreye koyuyor. Halkın yüzüne karşı “TOKİ’lerin merhametine kaldınız” diyen Bakanlık yetkilileri, Sur’da Alipaşa ve Lalebey mahallelerinden çıkan halka da Sur’u bırakma koşulunda TOKİ vaadinde bulunuyor.

‘Tek şart evi satmanız’

Baskılara dayanamayıp evlerinden çıkmak zorunda kalan yurttaşlara, Urfa ve Elazığ yolu üzerindeki TOKİ’leri gösteren bakanlık, ailelere Sur’a yeniden dönmek için evlerini satma koşulu sundu. Evini bırakıp gitmek zorunda kalan yurttaşlara, indirimli TOKİ vaadi sunan Bakanlığın, evleri için Sur’a geri dönme başvurusu yapan halka ise, “Tek şart satmanız, o zaman dönme ihtimaliniz daha da yükselir” cümlelerini sarf ettiği öğrenildi.

‘Çıktığımız için bunlar başımıza geldi’

Evlerini bırakıp çıkmak zorunda kalan yurttaşlardan biri, evinin istemediği halde satılıp yerle bir edildiği söyleyerek, yeni yapılan TOKİ’lere mahkûm bırakıldığını belirtti. İki odalı küçük TOKİ’lerde yapamayacaklarını söyleyen yurttaş, “Biz en başta çıkmayacaktık. Daha önce bu diğerlerinin başına geldi. Şimdi de bizim başımıza geliyor. TOKİ’lere gitmek istemiyoruz ama mecbur bırakıyorlar. Orada da nasıl yaşayacağımızı bilmiyorum” dedi.

‘Halkın yaşamına darbe olacaktır’

‘Kentsel dönüşüm’ adı altında yıkılan yerlerin ranta açılmasını ve halkın TOKİ’lere mecbur bırakılmasını değerlendiren İstanbul Kent Savunması aktivisti Selen Bingör ise, hayata geçirilen politikanın bir darbe olacağına dikkat çekti. Bingör, Sur halkının alışık olduğu yaşam dışına uyum sağlayamayacağının altını çizerek, halka zoru dayatma politikalarının kimseye bir şey kazandırmayacağını dile getirdi. Yıkımın ve TOKİ’lerin sosyal yaşamı olumsuz etkilediğine işaret eden Bingör, “Sur halkı ilçede kıt kanaat geçinirken şimdi de aidat parası, kapıcı parası gibi şeylerle karşı karşıya gelecek. Hâlbuki bu aileler daha önce kendi evlerinin önünü temizliyordu. Bu yaşam biçimine bir darbe olacaktır” diye konuştu.

Kaynak: 1habervar