Tayland’da maymunlar meyve toplayıcısı olarak çalıştırılıyor

Hayvanlara Etik Davranma Topluluğu, Tayland’da maymunların doğalarından koparılarak günde bin hindistan cevizi toplamak için çalıştırıldığını ve lastiklerle bağlandığını duyurdu

Hayvanlara Etik Davranma Topluluğu (Peta), Tayland’da maymunların ait oldukların doğalarından koparılarak günde bin hindistan cevizi toplamak üzere eğitildiğini duyurdu.

Bu açıklamadan sonra İngiltere’nin en yaygın süpermarketlerinden Waitrose, Ocado, Co-op ve Boots, bu şekilde maymunlara toplatılan Hindistan cevizlerinden yapılan ürünleri satmayacağını açıkladı.

Hayvan hakları grubu, Tayland’daki örgülü makakların “Hindistan cevizi makinesi” gibi eğitildiğini söylüyor.

Markalardan tepki

Waitrose, “Hayvanların sağlığını koruma politikamız gereği, maymun işçiliğinden elde edilmiş olduğunu bildiğimiz hiçbir ürünü satmamaya kararlıyız” açıklaması yaptı.

Co-op da “Etik bir perakendeci olarak, maymun iş gücünün bizim ürünlerimizin içeriği için kullanılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Sainsbury’s de BBC’ye yaptığı açıklamada “Ürün çeşitliliğimizi şu an yeniden gözden geçiriyoruz ve ürün sağlayıcılarımızla birlikte bu karışık meseleyi soruşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Lastiklere bağlanıyorlar

Açıklamaya göre erkek maymunlar günde 1.000 Hindistan cevizi toplarken, insanlar günde 80 Hindistan cevizi toplayabiliyor.

“Maymun okulları” adı verilen merkezlerde maymunların meyve toplamanın yanı sıra, turistleri eğlendirmek için bisiklet sürme ve basketbol oynama eğitimi de aldıklarını keşfetti

Peta, maymunların bebekken illegal olarak vahşi doğadan koparıldığını ve baskı altındaki olduklarını gösteren davranışlar sergilediğini söyledi. Ayrıca maymunların eski lastiklere bağlanarak kafeslere koyulduğu ve bu kafeslerin çok küçük olduğunu belirtildi.

Peta, “Bir maymun, bir kamyonet kasasındaki küçük bir kafeste, kaçmak için parmaklıkları şiddetle sallarken görüldü. Bir ipe bağlanmış bir maymunun da hayvan terbiyecisinin elinden kaçmaya çalışırken çığlıklar attığı görüldü.” dedi

Peta’nın direktörü Elisa Allen, terbiyecisini ısırmaya çalışan maymunların köpek dişlerinin söküldüğünü de söylüyor:

“Bu meraklı ve son derece zeki hayvanlar psikolojik dürtülerden, arkadaşlıktan, özgürlükten ve hayatlarını yaşanmaya değer kılacak her şeyden mahrum bırakılıyorlar. Tek sebebi Hindistan cevizi toplayıcısı olarak kullanılmak istemeleri.

Kaynak: BBC Türkçe