YANAN CUDİ DEĞİLDİR, YANAN VİCDANIMIZDIR!

YANAN CUDİ DEĞİLDİR, YANAN VİCDANIMIZDIR!

Basına ve Kamuoyuna..

Mezopotamya coğrafyasında yaşanan şiddetli savaş nedeniyle toplumsal, ekonomik, psikolojik ve ekolojik tahribatlar devam etmektedir. Yaşanan savaş nedeniyle Mezopotamya coğrafyasında ilkbahar mevsimi ile başlayan orman yangınları kış ayına kadar devam etmektedir. Savaşın her geçen gün daha da yoğunlaştırıldığı bu süreçte Dersim, Diyarbakır, Mardin, Hakkari gibi illerde ormanların yakılmasına/yanmasına şahit olmaktayız. Orman yangınların yer yer devam ettiği bu günlerde Şırnak/Cudi Dağı’nda ormanlar askeri ve güvenlik gerekçesiyle yakılmaya/yanmaya devam etmektedir.

Ormanlık alanlar askeri operasyonlar ve yaşanan çatışmalardan dolayı yanmaktadır. Yangınların devam ettiği bölgeler askeri/güvenlik bölgeleridir. Orman yangınları için daha önce hazırlanan raporların gösterdiği üzere bu yıl da yaşanan orman yangınlarının sebebi yaşanan savaştır. Daha önce hazırlanan raporlarda ve halkın paylaştığı bilgilerde ormanlık alanların askeri operasyonlar için bilinçli bir şekilde yakıldığı tespit edilmiştir. Yakılan ormanlık alanlar genellikle karakol ve kalekollara yakın bölgelerdir. Orman yangınları savaşta başvurulan stratejik bir araç haline gelmiştir.

Cudi Dağı’nda ilkbahar ayından beri yer yer ve zaman zaman yaşanan orman yangınları küçüklü büyüklü bir şekilde devam etmektedir. Yaşanan orman yangınları bölge halkının müdahalesi ile bazen söndürülebilmişse de tahribatın boyutu büyüktür. Diğer bölgelerde yaşanan orman yakmaları gibi halkın müdahalesine izin verilmemiştir. Yangını söndürmek isteyen bölge halkı askeri engellemeler ve tehditlerle karşılaşmıştır. Cudi Dağı’nda devam eden orman yangınlarında orman alanların dışında meyve bahçeleri yanmıştır. Aynı şekilde bölge ekosistemi bu yangınlardan ciddi bir şekilde etkilenmiştir.

Cudi Dağı’nda günlerdir devam eden orman yangınlarında bölge halkının nöbetleşe yangını söndürme çalışmaları devam etmektedir. Yanan alanların askeri bölgeler olduğu yangın söndürme çalışmalarına katılan kişiler tarafından teyit edilmiştir. Özellikle Cudi Divin ve Şax mevkiinde yangınlar yoğunlaşmıştır. Yangında köylülerin aşıladığı 300 dönüm fıstık ağacı yanmıştır. Yangına müdahale eden halk askerler tarafından engellenmiştir. “Başınıza geleceklerden biz sorumlu değiliz.” Şeklinde halk tehdit edilmiştir.

Cudi Dağı’ndan yanan ormanlara müdahale edilmesine ve ekolojistlerin yangınları raporlamasına izin verilmediğinden yanan alanlara dair derli toplu bilgi etme imkanı bulunmamaktadır.

Yaşanan yangınlarda yanan sadece ağaçlar değildir. Bölge ekosistemi geri dönüşü olmayan tahribatlara uğramıştır. Endemik bitki ve hayvanların yaşam alanları yok edilmektedir. Köylülerin geçimlik ekonomileri yok edilmektedir. Bölge insanı yaşanan yangınlardan dolayı göç etme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yaşanan yangınlar iklim krizini daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

Orman yangınlarının yarattığı tahribatların önüne geçilmesi gerekmektedir. Bunun için tüm ekoloji örgütlerine, demokratik kitle örgütlerine ve kişilere bu yangınlara beraber dur demeye çağırıyoruz. Yanan sadece Cudi değildir, yanan ciğerlerimizdir, vicdanımızdır! Geri dönülmez tahribatların önüne geçmek için bölge halkının ve ekolojistlerin yangın söndürme ve teşhir etme çalışmalarına omuz verelim.

21.09.2018

MEZOPOTAMYA EKOLOJİ HAREKETİ

ŞIRNAK