Zilan’da iptal edilen HES projesi yeniden başlıyor

Erciş Ajansı’ndan İdris Yılmaz’ın haberinde, Erciş ilçesi Zilan Deresi’nde (Gelyê Zîlan) 2014’te yapılması planlanan fakat 2015 yılında Danıştay 6. Dairesi’nin kararıyla durdurulan HES projesi, korona salgını ile mücadele süreci fırsata dönüştürülerek yeniden hızlandırıldığı vurgulandı. Danıştay kararı sonrası 2018 yılında yeniden inşaatı başlatılan HES projesi çalışmalarına uzun süredir ara verildiği belirtildi. Köylülerin ve çevre sakinlerinin ifadesine göre, korona salgını mücadelesi sürecinde inşaat çalışmalarının yeniden hızlandırıldığı söylendi.

Danıştay durdurmuştu

Van Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 30.03.2012 tarih ve 1318 sayılı yazısı ile 30.03.2012 tarih ve 14 No’lu ÇED Gerekli Değildir kararıyla, Gökakım Elektirik Üretim AŞ tarafından alınan ruhsat üzerine 2014 yılında inşaatına başlatılan Zilan HES projesi, köylülerin ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin itirazı üzerine durdurulmuştu. Yaşanan itirazlar HES’in yapılacağı arazilere yönelik Bakanlar Kurulu kararı ile acil kamulaştırma kararı çıkartıldı. Karara yönelik yaşanan durumu yargıya taşıyan köylüler, geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek, HES’in yapılması durumunda bölgede oluşacak ekolojik tahribat nedeniyle geçimlerini sağlayamayacak duruma geleceklerini ve bu nedenle göç etmek zorunda kalacaklarını ifade etmişlerdi. Danıştay 6. Dairesi baraj için acele kaumlaştırma kararını durdurmuştu.

Koronavirüs fırsatı

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler ve sokağa çıkma yasağı sürecini fırsata dönüştüren enerji şirketinin, HES inşaatını hızlandırması dikkat çekti. Çevre sakinlerinin iddiasına göre yaklaşık 10 gün önce çok sayıda iş makinesi geceli gündüzlü mesaiyle inşaat çalışmasının hızlandırdığı belirtildi. Endemik bitki türlerine sahip olan Zilan, aynı zamanda bölge halkının tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığı önemli bir bölge olarak iliniyor.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi